COLE: İlk Chelsea toplantısı, Jose her oyuncunun adını ve ayrıntılarını yazıyor: boy, ister sol ister sağ ayak olsun …

Üretken golcü, Barselona ile yaptığı mevcut anlaşmadan yılda 92 milyon dolar (71 milyon £) kazanıyor

O zamandan beri Messi her yıl milyonlar kazanıyor ve her yıl Forbes’in en yüksek ücretli 10 sporcusu arasında sürekli olarak yer alıyor.

2015’te Messi’nin maaşı 51,8 milyon dolar (40 milyon sterlin) oldu, ancak o zamandan bu yana beş yılda ikiye katlandı.

Arjantin, bu yıl Barselona’dayken en az 82 milyon dolar daha yatıracak olsa da, bir sonraki hareket etmeye karar verdiği her yerde aynı miktarda para kazanacağından emin olacak.

 

Messi şu anda oyundaki en yüksek maaşlı oyunculardan biri olsa da, milyarder statüsüne ulaşmasında büyük rol oynayan kazançlı ciro anlaşmalarıdır.

Forbes’a göre Arjantin, son yıllarda büyük paralar anlaşması imzalayarak yalnızca tüm cirolarından şaşırtıcı bir şekilde 32 milyon dolar (24,8 milyon £) kazanıyor.

En büyük anlaşmalarından biri adidas ile olan ortaklığından geldi.

Kariyerinin ilk günlerinde spor giyim devlerinin sponsorluğunu üstlenen Messi, 2017’de adidas ile ömür boyu bir anlaşma imzaladı ve bu da kendisine yılda 12 milyon dolar (9 milyon sterlin) kazanıyor.

Arjantin yıldızı, adidas ile büyük bir krampon sözleşmesi de dahil olmak üzere birçok onay anlaşmasına sahip

Messi, Pepsi de dahil olmak üzere çeşitli reklamlarda yer aldı – bu da ona yılda 8 milyon dolar kazandırdı.

Adidas’ın yüzü haline geldi ve 2015’te Adidas Messi alt markası olan adidas kramponlarını piyasaya süren ilk futbolcu oldu.

Ancak onu kariyerinde bir milyar dolar kazanmaya iten sadece adidas ile yaptığı büyük paralı anlaşma değil.

33 yaşındaki oyuncu ayrıca Pepsi, Gatorade, Huawei ve Mastercard ile yıllık kazancını ciroları için 32 milyon dolara çıkaran bir dizi başka markayla büyük anlaşmalar yaptı. 

 

Ronaldo gibi, Messi de sonsuza dek büyüyen servetini geliştirmek için işlere çok para yatırdı.

Temmuz 2019’da Messi, ünlü tasarımcı Tommy Hilfiger’ın kız kardeşi Ginny Hilfiger ile ortak olduğu kendi kişiselleştirilmiş giyim serisini piyasaya sürdü.

Messi, giyim serisinin arkasındaki yaratıcı süreçte önemli bir rol oynayan kız kardeşi Maria Sol ile ailesini kariyerinin tüm yönlerine yakın tutmayı da başardı.

Messi, Ginny Hilfiger ile ortak olduktan sonra geçen yıl kendi giyim serisini çıkardı

‘Messi Mağazası’ adlı mağazası, müşterilere ‘her ikisi de sportif olan kaliteli kıyafetler’ sağlayan tüm moda çizgisini içeriyor.

Kendi moda çizgisinin yanı sıra, Messi’den ilham alan bir tema parkı 2017’de duyuruldu ve bu yılın sonlarında Çin’de açılacak.

Tema parkı, hepsi Messi ve futbolla ilgili olacak olan sanal ve karma gerçeklik alanları, holografik teknoloji ve sahne sanatları etkinliklerinin yanı sıra hız trenleri ve olağan cazibe merkezlerini içerecek.1xbet yeni adres

Giyim ve eğlence işine dalmış olan Messi, Barselona’ya yakın bir sahil kasabasında dört yıldızlı bir otel satın alarak konaklama sektörüne de girdi.

Messi, Barselona’ya yakın bir sahil kasabasında 2017’de 26 milyon sterline dört yıldızlı bir otel satın aldı

İbiza ve Mayorka’da da otellere sahip olan forvet, 2017 yılında MiM adlı lüks oteli 26 milyon sterline satın alarak büyüyen emlak portföyüne ekledi.

Denize bakan panoramik bir terasa ve muhteşem manzaralara sahip olan otel, 77 odalı otelin fiyatları gecelik 250 euro ile 300 euro arasında değişen, sahile yakın konumlanıyor.

Yine, tıpkı Ronaldo gibi, Messi’nin bu milyarder statüsüne ulaştığını görürken küresel markasını genişletmesine yardımcı olan başka bir iş girişimidir.

hisse "

Saat sabah 9 ve su ısıtıcısı Jamie Redknapp’ın mutfağında kaynıyor çünkü bir ziyaretçi yeni geldi. Eski ve sol arka ve şimdi de altta genç koçu olan Ashley Cole yürüyor.

Cole ender bir gazete röportajı yapmak için burada – emekli olduktan sonra üç Premier Lig şampiyonluğu, yedi FA Kupası, bir Şampiyonlar Ligi, bir Avrupa Ligi ve 107 İngiltere şapkası getiren bir kariyerin ardından ilk röportajı. Cole’u şimdiye kadarki en zorlu rakibi olarak adlandırmak, neredeyse başlı başına bir kupayı hak ediyor.

Pek çok okuyucu, bu 39 yaşındaki çocuk hakkında önyargılı bir algıya sahip olabilir. Mavi Chelsea eşofmanı ve her zamanki gibi şık giyinen Cole, “Şeytan, dolandırıcı, kötü adam” diyor. Biraz gergin ama geçmişini ve şu an olduğu kişiyi tartışmaya hazır.

Eski Arsenal ve Chelsea, Ashley Cole ile Jamie Redknapp ile röportaj yapıyor

Sportsmail’den Redknapp (solda), Redknapp’ın Londra’daki evinde şu anda koç Cole (sağda) ile konuşuyor

Redknapp ve Cole, Cole’un kariyeri ve gelecekteki beklentileri hakkında konuşurken bir fotoğraf için poz veriyor

hisse

Sportsmail’in şirketinde bir sabah keşfettiği gibi, bu eski İngiliz oyuncu “Cashley” karikatüründen çok daha fazlasını içeriyor.

Kieran Gill dinledi.

 

REDKNAPP: Sizinle ilk kez tanıştığımı hatırlıyorum. Düşünüyordum da, ‘Bahse girerim o tam bir rezil, bu Ashley Cole. Ondan hoşlanmayacağım. Hayretle uzaklaştım.

COLE: Manşetler ve hikayeler, bir zihniyet ve insan algısını tetikler. Dürüst olmak gerekirse, beni değiştirdi. Eskiden utangaç bir çocuktum – sessiz, kibar. Arsenal’in forma görevlisi Vic Akers’a yardım ederdim. Oyuncular kitlerini yerde bıraktılarsa, alırdım ve yıkama bölmesine koyardım. Birkaç saniyemi aldı ve saygı gösterdi. Ama gazeteler beni bu şeytan olarak algıladı. Savunmaya başladım. Kendimi korumak istedim. ‘Kimsenin beni umursamadığını’ dedim. Çevremden kimse gelmiyor. “

REDKNAPP: Pop yıldızlarıyla evlenerek işimizi muhtemelen daha da zorlaştırdık. Baskıyı artırır.

COLE: Bir kızla birlikte olmak istemezsin çünkü o bir pop yıldızı. Onun arkadaşlığını sevdiğin için onunla olmak istiyorsun. Onunla olmayı seviyorsun. Futbolcu olduğunuzda, herkes rol model olmanız gerektiğini söyler. Ben çocuktum! Rol model olmamı mı istiyorsun? Hayatı anlamıyorum!

Gençken hata mı yaptım? Tabii ki, ama şimdi anlıyorum. Dünyayı ve yanlıştan doğruyu anlıyorum. İyi, kötü, çirkin, inanılmaz hayat boyunca yaşadım.

REDKNAPP: Örneğin Phil Foden ve Mason Greenwood. İlk başta şunu soruyorum: “Ne düşünüyorlardı?” Sonra, 22 yaşında, Sol Campbell ve Teddy Sheringham ile Faces gece kulübünü ziyaret ettiğim için İngiltere’nin Euro 1996 kadrosundan neredeyse atıldığımı hatırlıyorum. Çocuklar hata yapar.

COLE: Magazin dergilerini suçlamak kolay olurdu. Ama günün sonunda insanlar onu okuyor, onun çocuk olduğunu anlamadan karar veriyorlar. İçine para getiriyorlar: “Haftada 20.000 sterlin alıyor.” O hala bir bebek. Bu dünyada empati yok. Kendi beyninize geri dönün ve yaptığınız milyonlarca hatayı hatırlayın. Biz çok affetmiyoruz.

REDKNAPP: Bizimle Kendi Ligine gelmeniz harikaydı. Bir Arsenal hayranı olan Jack Whitehall, sana dolanıyor, sana sahte para veriyordu, ama sen güldün.

COLE: O Roma takımı resminde olduğu gibi veya Ronaldo’nun sahada bana split yaptırdığı zamanki gibi gülmek zorundasın. Ama savunmaya geçtim ve bir süre kabuğuma girdim.

Bir sonraki konu hakkında hiç konuşup konuşmadığı sorulduğunda Cole cevap veriyor: ‘Sadece mahkemede.’ 2005 yılında, bir Arsenal oyuncusu iken, Chelsea menajeri Jose ile görüştüğü iddiasıyla temyizde 100.000 sterlin para cezasına çarptırıldı – daha sonra 75.000 sterline düşürüldü. Mourinho ve baş yönetici Peter Kenyon, bir Londra otelinde. Cole, Arsenal’in rakipleri tarafından istifade edildiğini reddetti, ancak hikayeyi kendi tarafında hiç anlatmadı. On beş yıl sonra, işte burada …

COLE: Arsenal’de kontratım bitiyordu. İspanyol kulüplerini temsil eden bir ajanla konuşmaya gittim. Niyetim İngiltere’de kalmak değildi – Barcelona veya Real Madrid’e imza atmak istedim. Ben de bir toplantıya gittim. Ben saklamadım. Özel bir oda kiralamadım. Bir oteldeki toplantı odasıydı ve önceki toplantı Jose ve Kenyon’un bir ajanla başka bir oyuncu hakkında görüşmesiydi. İçeri girdim. Sonra sandviç servis eden biri geldi ve para kazanmak isteyen masada sözleşmeler olduğunu söyledi. Yalandı. Chelsea ile hiçbir konuşma olmadı.

Cole, 2002’de Premier League (solda) ve FA Cup kupasıyla (sağda) bir Arsenal oyuncusu olarak

Eski defans oyuncusu Cole, Chelsea takım arkadaşları ile 2010’da FA Cup’ı kazanmayı kutluyor

REDKNAPP: Yine de futbolda dokunmak oluyor. Liverpool’dayken Arsenal’den bir telefon aldım. Londralı olduğum için geri dönmek isteyebileceğimi düşündüler. Liverpool’da mutlu olmasaydım, sorsalar Bruce Rioch’la tanışmayı iki kez düşünmezdim. Potansiyel yeni yöneticimin benim için ne planladığını duymak isterdim. Ama medyada Chelsea ile Arsenal’in arkasından tanıştığınız ortaya çıktı.

COLE: Arsenal’i aldattığımı söylediler. Hiç de öyle olmayan bir “gizli toplantıya” yakalandım. Kağıt sattı ve hayranlarla beni kötü bir şekilde boyadı. Yanlış bir şey yapmadığım halde ‘hain’ olduğumu gösteren işaretler vardı. David Dein ve Arsene Wenger ile konuştum. “Hayır Ashley, bu doğru değil, bunu yapamazsın …” Bu içimde daha fazla öfke uyandırdı.

REDKNAPP: Bu 2005’teydi. Belli ki bir yıllık uzatma imzaladıktan sonra bir sezon daha Arsenal’de kaldınız. Sonra 2006’da Chelsea’ye imza attınız. Tüm bunlardan sonra bu nasıl oldu?

Girls Aloud ve Cole’dan şarkıcı Cheryl Tweedy, 2006’da çıkıyordu, ancak daha sonra ayrıldı.

COLE: Bir yıl sonra evlendim, yeni bir eve taşındım. Menajerim aradı ve şöyle dedi: “Chelsea senin için geldi.” Arsenal ile anlaşmıştım, herkese 5 milyon sterlin ödeyebilirim. Sonra Newcastle bana seslendi: “Hey! Teşekkür ederim! Sizi aramızda görmek çok güzel olacak! “Ben şöyle dedim:” Ne? Bunu nereden duydun? “Arsenal ile bir anlaşma yaptıklarını söylediler. Tamam, 5 milyon sterlin, yeterince adil, bir anlaşmamız vardı. Sonra Chelsea geldiğinde, “Hayır, 30 milyon sterlin” oldu.

REDKNAPP: Nihai ücret neydi?

COLE: 5 milyon sterline gittim – William Gallas diğer tarafa gidiyor. Nakil için son gün, İngiltere’deyim, tıbbi bir tedavi yapmak üzereyim. Temsilcim arar: “Anlaşma iptal. Gallas’ı istiyorlar. ‘Diye soruyorum: “Peki bu nasıl işe yarayacak?” Saat neredeyse 12, tıbbi tedavime geç kaldım. Görünüşe göre her şey kabul edildi ama Chelsea onun gitmesine izin vermeli. O zaman Arsenal, Gallas ile muhabbet etti? Ama bekleyin, bu yukarı vurmak olur! Bu beni sinirlendirdi.

REDKNAPP: Anlaşma yine de zamanında yapılmayı başardı.

COLE: Chelsea’ye gidip yeniden başlamaktan heyecan duydum. Onları izledim ve oyuncular galibiyetten sonra birbirlerine sarılıyorlardı. Bunun bir parçası olmak ve kariyerimi ilerletmek istedim.

Mason Greenwood ve Phil Foden (sağda) iki İzlandalı kızı takım otellerine geri getirdi 

Kasım 2006’da Old Trafford’da yayınlanan Cole’un bir klibi, o zamanlar Chelsea’li oyuncunun Ronaldo’ya ağır ama adil bir meydan okuma yaptığını gösteriyor. Manchester United forvet, değiştirilme sinyali vererek yanıt verir. Cole sanki Ronaldo’yu orada tuttuğu yermiş gibi cebini işaret ederek yanıt verir. Oyunun en büyük sol beklerinden biri haline gelmeden çok önce, Arsenal’e ilk çıkışı 18 yaşında Middlesbrough’da geldi. Tony Adams ve Sportsmail’in Martin Keown’la birlikte “asla ölme” zihniyetini geliştirmesini sağlayan şey onun yetişmesiydi.

REDKNAPP: Özellikle bir oyunu hatırlıyorum. Highbury’de Arsenal v Tottenham. Simon Davies gönderildi, bir yakın dövüş var, sana “siktir git” diyorum ve sen de bana “siktir git” diyorsun!

COLE: Sahada bir fareydim! (gülerek) Ama birlikte olduğum oyunculardı. Keown tonu belirledi. Her şey beraberlikle ilgiliydi. Birimiz kavga ediyor olsaydı, hepimiz kavga ediyor olurduk. Tek bir anne iki çocuğa bakarken büyüdüğüm yer pek iyi değildi. Annem bize elinden geleni vermek için çok çalıştı. Hayatın boyunca kendi yolunda savaşmalısın. Bu kişiliği sahaya taşıdım.

Cole, 2005’te Chelsea yöneticisi Jose Mourinho ile görüştüğü iddiasıyla 75.000 £ para cezasına çarptırıldı.

REDKNAPP: Sizi oraya koyacağım. Yenilmezler, oynadığınız en iyi Chelsea takımına karşı – kim kazanır?

COLE: (bir süre duraklar) Yenilmezler onların gününde. Öngörülemezdik. Bir oyun planımız yoktu ve antrenman sırasında asla oyun kalıpları yapmadık. Hepsi doğaldı.

REDKNAPP: Saldıran tam sırt şimdi moda. Bunu on yıldan fazla bir süre önce yapıyordun.

COLE: Robert Pires önümde duruyordu ve geri dönmeyecekti, bu yüzden ileri koştuğum kadar çabuk geri koşmam gerektiğini biliyordum. Ne zaman bomba yapsam şunu duyardım: “Ashleeeyyy.” Adams’tı. Bu yüzden geri koşarım. Geri koşamam – bu Tony Adams! Görevim savunmaktı ve onu sevdim. Bana gol atmakla çizgiyi temizlemek arasında bir seçenek sunsaydın, çizgiyi temizlerdim.

Cole, 2006’da Chelsea’ye katılmadan önce bir sezon daha Arsenal’de kaldı.

REDKNAPP: Mourinho’dan Chelsea, Wenger’in Arsenal’i ile nasıl karşılaştırdı?

COLE: İlk Chelsea toplantısı, Jose her oyuncunun adını ve ayrıntılarını yazıyor: boy, ister sol ister sağ ayak olsun … her şey. Karşılaştığım her oyuncu, video analizinden geçerdik. Wenger ile, oyunculara güvenmek ve kendi hatalarınızla öğrenmekle ilgiliydi. Jose ile hata yapamazsın ya da oynamazsın. Eğer işinizi yapmadıysanız, Jose’nin acımasızlığı şuydu: “Güle güle.”

Cole’un kariyerinin son görünümü, Mayıs 2019’da Aston Villa’ya yenilen Lampard’s Derby’nin Şampiyona play-off finalinde geldi. Şimdi, yine Reece James ile birlikte çalıştığı Chelsea’de Under 16s’a koçluk yapıyor. Ben Chilwell, 200 milyon sterlinlik bir harcama çılgınlığının bir parçası olarak katılan en son tam geri dönüş. Chilwell’in ilk icraatlarından biri Cole’a mesaj atmak oldu.

COLE: Bana bir mesaj gönderdi: “Sohbet etmeye gelebilir misin?” Bana uyar. “Chelsea’de hayat nasıl? Ondan beklentilerim neler? ‘Ona kulübe, takımı nasıl geliştirebileceği ve ne üzerinde çalışması gerektiğine dair bir fikir vermeye çalıştım. Bu tavsiye istemesi hoşuma gitti.

REDKNAPP: Önce Frank’le, ardından Derby’de onun altında oynadın. Hiç kaybettiğini gördün mü?

COLE: Wenger, Mourinho, Carlo Ancelotti, Guus Hiddink, Rafa Benitez, Avram Grant altında oynadım ve Frank’in Derby’de verdiği kadar kötü bir vuruş görmedim. Kafam bile boynuma girdi! Frank onda bu kadar avantajlı. Onu gördüm.

REDKNAPP: Sizin için beş yıllık plan nedir? Koç? Pundit? Yönetici?

COLE: Yapabileceğim en iyi oyuncu olmak istedim. Şimdi en iyi koç olmaya çalışıyorum. Yönetici olmak benim planım. Ben çok açık sözlü değilim. Ben doğu Londra’danım. Ben böyle konuşuyorum. Ama televizyon yapmak rahatlık alanımdan çıkmamı sağladı. Şu anda geliştirme aşamasındayım ama hala her maçı kazanmak isteyen zihniyetim var. Hafta sonu 13-0 kazandık. Beni çok gururlandırdı. Bunu birinci takım ortamında hissetmek istiyorum.

Redknapp ve Cole röportaj sırasında Redknapp’ın Londra’daki evinde oynuyor

REDKNAPP: Futbolda BAME koçlarının eksikliği bir sır değil ve Raheem Sterling kısa süre önce sizi futbola geri verebilecek biri olarak adlandırdı.

COLE: Dünyadaki her şey günlük olarak değişiyor ama bu değişmedi. Yeterince siyah koç olmadığını söylemek kolay ama nedenini sormalıyız. Raheem’i söylediği için seviyorum, ama önce buradan Chelsea akademisinde başlamalıydım. Herkesin şansıma ihtiyacım olduğunu söylemesi için minnettarım – umarım bir gün elde ederim – ama bu süreci yaşamam gerekiyordu.